CZY MOŻNA PROWADZIĆ POJAZD MIMO ORZECZONEGO ZAKAZU ?

Co siódmy kierowca skazany za jazdę po spożyciu alkoholu może nadal prowadzić samochód

Radca Prawny
Magdalena Słowik
24 Wrzesień 2019

 

Blokada alkoholowa

 

Ze statystyk przedstawionych przez resort w odpowiedzi dla RPO wynika, iż co siódmy kierowca skazany za jazdę po spożyciu alkoholu może nadal prowadzić samochód, o ile jest on wyposażony w tzw. blokadą alkoholową. Tymczasem przepis art. 182a § 1 Kodeksu karnego wykonawczego jest rzadko stosowany z uwagi na brak wiedzy o możliwości ubiegania się o zwrot prawa jazdy.

 

 

Taki sposób wykonywania środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów jest korzystny wobec skazanych, dla których samochód jest środkiem utrzymania, opieki lub jedynym środkiem transportu.

W sytuacji zastosowania środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, Starosta zobowiązany jest do cofnięcia prawa jazdy skazanemu na określony czas. Jednakże została wprowadzona  możliwość ubiegania  przez skazanego o zwrot prawa jazdy, ale pod warunkiem prowadzenia wyłącznie pojazdów wyposażonych w blokadę alkoholową. Jeżeli Sąd wyrazi zgodę w przedmiocie zastosowania blokady alkoholowej, wówczas starosta zobowiązany jest do zwrotu prawa jazdy.

Zgodnie z art. 2 pkt 84 ustawy 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym. blokada alkoholowa to urządzenie techniczne uniemożliwiające uruchomienie silnika pojazdu silnikowego i pojazdu szynowego, w przypadku gdy zawartość alkoholu w wydychanym przez kierującego powietrzu wynosi co najmniej 0,1 mg alkoholu w 1 dm3. Jest to urządzenie zespolone z układem zapłonowym samochodu. Aby uruchomić silnik należy dmuchnąć w ustnik, jeżeli jednak urządzenie wykryje w wydychanym powietrzu zawartość alkoholu, która przekracza dopuszczalne normy, uruchomienie pojazdu nie nastąpi. Zatem w skrócie jest to urządzenie, które wymusza badanie trzeźwości kierowcy, a w przypadku przekroczenia dopuszczalnego progu zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu nie pozwala na uruchomienie silnika.

Ceny takiej blokady wahają się od 3 tysięcy w górę, jednakże dostępne są już na rynku wtórnym w odpowiednio niższej kwocie. Jest także możliwość wynajęcia takiej blokady.

W przypadku korzystania z blokady alkoholowej pamiętać należy o konieczności posiadania zaświadczenia potwierdzającego jej kalibrację, gdyż funkcjonariusz Policji może chcieć ją skontrolować.

Warunki w przedmiocie zmiany zakresu stosowania zakazu prowadzenia pojazdów określa art. 182a Kodeksu karnego wykonawczego. Zgodnie z tym przepisem skazany po upływie połowy trwania zakazu prowadzenia pojazdów może złożyć do Sądu wniosek o dalsze wykonywanie orzeczonego środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową. Natomiast w przypadku, gdy Sąd orzekł zakaz prowadzenia pojazdów dożywotnio, kierowca może złożyć taki wniosek dopiero po upływie 10 lat od skazania.

 

Kierowca z zakazem prowadzenia pojazdów może złożyć wniosek o zmianę zakresu zakazu prowadzenia pojazdów wówczas, gdy:

 

  1. zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych był wykonywany przez okres co najmniej połowy orzeczonego wymiaru,

  2. dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczony na podstawie art. 42 § 3 lub 4 Kodeksu karnego był wykonywany przez okres co najmniej 10 lat,

  3. postawa, właściwości i warunki osobiste sprawcy oraz zachowanie w okresie wykonywania środka karnego uzasadniają przekonanie, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę nie zagraża bezpieczeństwu w komunikacji.

 

Samo złożenie wniosku nie jest gwarantem uzyskania pozwolenia na prowadzenie chociażby pojazdów wyposażonych w blokadę alkoholową. Sąd musi bowiem rozpatrzeć każdy taki wniosek indywidualnie i wydać odpowiednie postanowienie w przedmiocie zmiany zakresu przedmiotowego zakazu prowadzenia pojazdów: pozytywne bądź negatywne.

 

Rozstrzygnięcie pozytywne:

oznacza wykonywanie środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową. Warto zaznaczyć, iż skazany po uzyskaniu pozytywnego rozstrzygnięcia może prowadzić pojazd niewyposażony w blokadę alkoholową, jeżeli jest to pojazd wykorzystywany do nauki jazdy i egzaminowania, a skazany jest osobą szkoloną lub egzaminową.

 

Rozstrzygnięcie negatywne:

natomiast może znaleźć przyczyny na gruncie formalnym, a także oceny sądu, że nie zachodzi wobec skazanego pozytywna prognoza kryminologiczna, tj. prowadzenie przez skazanego pojazdu zagraża bezpieczeństwu w komunikacji. Wówczas sąd wydaje postanowienie o odmowie zmiany sposobu wykonywania środka karnego.

 

Na przedmiotowe postanowienie przysługuje wnioskodawcy zażalenie.

Sąd może uchylić zmianę zakresu przedmiotowego zakazu prowadzenia pojazdów, jeżeli dana osoba rażąco naruszyła bezpieczeństwo w ruchu. Nie musi się to wiązać z prowadzeniem pojazdu pod wpływem alkoholu.

 

  Jeżeli zainteresował Państwa opisany wyżej temat, zapraszamy do kontaktu z Kancelarią oraz do umówienia spotkania w biurze Kancelarii w Tarnowie.