Wyroki wydane przez "neosędziów" -skarga do ETPC i odszkodowanie
Wyroki wydane przez tzw. "neosędziów" mogą być podważane. Osoby, których sprawy były rozpatrywane przez ne sędziów, mają możliwość złożenia skargi do ETPC i ubiegania się o odszkodowanie w wysokosci od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) wydał szereg orzeczeń dotyczących problematyki tzw. "neosędziów" w Polsce, czyli sędziów powołanych przy udziale nowej Krajowej Rady Sądownictwa (KRS), której skład został ukształtowany w sposób budzący kontrowersje konstytucyjne.
W styczniu 2025 roku ETPC zakończył 35 spraw, w których skarżący zarzucali naruszenie art. 6 ust. 1 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, argumentując, że ich sprawy były rozpatrywane przez nieprawidłowo powołanych sędziów. Decyzje te podkreślają znaczenie niezależności sądownictwa i prawidłowości procedur powoływania sędziów dla zapewnienia prawa do rzetelnego procesu sądowego.
W sprawie "Sarata przeciwko Polsce" (nr 2415/21) z 19 stycznia 2025 roku, ETPC uznał, że wyroki wydane przez tzw. "neosędziów" mogą być podważane. W rezultacie osoby, których sprawy były rozpatrywane przez takich sędziów, mają możliwość złożenia skargi do ETPC i ubiegania się o odszkodowanie w wysokości 10 tys. euro. Ponadto, w lutym 2025 roku polski rząd zgodził się wypłacić łącznie 3,5 mln zł osobom, których sprawy były rozstrzygane przez "neosędziów" Sądu Najwyższego. Decyzja ta została podjęta na wniosek ETPC i stanowi kolejny etap w sporze dotyczącym niezależności polskiego wymiaru sprawiedliwości.
Najnowsze artykuły:
- Odpowiedzialność banku za nieautoryzowaną transakcję?
- odmowa współżycia może być przyczyną orzeczenia wyłącznej winy?
- Wyroki wydane przez "neosędziów" -skarga do ETPC i odszkodowanie
- Odpowiedzialność odszkodowawcza szkoły
- Konsekwencje prawne za nękania w szkole
- Odpowiedzialność szkoły za nękanie dziecka
Kategorie:
- CUDZOZIEMCY
- KOMORNIK / EGZEKUCJA
- NIE TAKI SĄD STRASZNY
- TARCZA ANTYKRYZYSOWA W ZWIAZKU Z P A N D E M I Ą
- UBEZPIECZENIE MAŁŻONKA
- UBEZWŁASNOWOLNIENIE
- ZAKAZ PROWADZENIA POJAZDÓW MECHANICZNYCH
- ROZWÓD I SEPARACJA
- ODSZKODOWANIE
- UNIEWAŻNIENIE MAŁŻEŃSTWA W PRAWIE KANONICZNYM
- WYROK ZAOCZNY
- ZWIERZĘTA
- PRAWO AUTORSKIE
- PRAWO CYWILNE
- PRAWO KARNE
- PRAWO PRACY
- PRAWO RODZINNE I OPIEKUŃCZE
- PRAWO SPADKOWE