UBEZWŁASNOWOLNIENIE CAŁKOWITE

Pełną zdolność do czynności prawnych osoba fizyczna może utracić tylko w wyniku ubezwłasnowolnienia całkowitego.

Radca Prawny
Magdalena Słowik
31 Październik 2019

 

UBEZWŁASNOWOLNIENIE CAŁKOWITE

 

CZYM JEST ZDOLNOŚĆ DO CZYNNOŚCI PRAWNYCH ?

Zdolność do czynności prawnych to możność nabywania praw i obowiązków z zakresu prawa cywilnego własnym działaniem i we własnym imieniu. Oznacza to, że osoba mająca zdolność do czynności prawnych może swym własnym działaniem nabywać i tracić prawa oraz zaciągać zobowiązania. Przyjmuje się, że osoba fizyczna może:

- korzystać z pełnej, nieograniczonej zdolności do czynności prawnych,

- mieć ograniczoną zdolność do czynności prawnych,

- być całkowicie pozbawiona zdolności do czynności prawnej.

 

 

Pełną zdolność do czynności prawnych osoba fizyczna może utracić tylko w wyniku ubezwłasnowolnienia całkowitego.

 

Może ono zostać orzeczone w stosunku do osoby pełnoletniej, jak i nie mającej ukończonych lat osiemnastu, ale mającej ukończonych lat trzynaście.

Art. 13 § 1 kc określa, że do ubezwłasnowolnienia całkowitego osoby w wieku powyżej lat trzynastu, może dojść tylko wtedy, gdy są spełnione w chwili orzekania o ubezwłasnowolnieniu dwie przesłanki, a mianowicie: osoba, której dotyczy postępowanie jest chora psychicznie, niedorozwinięta umysłowo lub też dotknięta innego rodzaju zaburzeniami psychicznymi, w szczególności pijaństwem lub narkomanią, wskutek tej choroby nie jest w stanie kierować swym postępowaniem. Inna ułomność osoby, niezależnie od tego co jest jej przyczyną, nie daje podstaw do ubezwłasnowolnienia.

    Sąd Okręgowy po uprawomocnieniu się orzeczenia o ubezwłasnowolnieniu całkowitym przesyła odpis postanowienia do sądu rejonowego, wydziału rodzinnego, właściwego dla miejsca zamieszkania uczestnika postępowania osoby ubezwłasnowolnionej.

   Sąd opiekuńczy ustanawia dla niej przedstawiciela ustawowego - opiekuna. Dokonuje on w imieniu osoby ubezwłasnowolnionej czynności prawnych.

   Czynności prawne dokonane przez osobę, która nie ma zdolności do czynności prawnych są nieważne. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy osoba niezdolna do czynności prawnych zawarła umowę należącą do powszechnie zawieranych w drobnych bieżących sprawach życia codziennego np. zakupy. Taka umowa staje się ważna z chwilą jej wykonania, chyba że pociąga za sobą rażące pokrzywdzenie osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie.

   Wszelkich innych czynności prawnych dokonuje w imieniu osoby opiekun prawny.

   Niektórych czynności przedstawiciel ustawowy nie może jednak dokonać. Są nimi np.: sporządzenie i odwołanie testamentu czy zawarcie małżeństwa.