PRZYWŁASZCZENIE W MAŁŻEŃSTWIE
Powiększenie swojego majątku kosztem małżonka może stanowić realizację znamion przywłaszczenia określonego wart. 284 § 1 kk
Przywłaszczenie w małżeństwie
Przedmiotem przywłaszczenia mogą być składniki majątkowe objęte wspólnością majątkową małżeńską – nabyte w trakcie trwania małżeństwa do majątku wspólnego, albowiem mienie stanowiące wspólną własność małżonków nie jest w pełni mieniem własnym jednego z nich, a jest ono dla każdego z małżonków częściowo mieniem cudzym (postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 29 sierpnia 2007 roku, I KZP 18/07, LEX nr 298965).
Jak podkreślił Sąd Najwyższy w orzeczeniu z dnia 3 kwietnia 2002 roku, V KKN 275/00, LEX nr 53073, realizacja stanowiącego o przywłaszczeniu składnika wspólności ustawowej majątkowej małżeńskiej zamiaru powiększenia swojego majątku kosztem małżonka może przejawiać się także przez „wyjęcie” z majątku wspólnego jednego lub kilku ze składników majątkowych po to, aby ten składnik nie stał się w przyszłości przedmiotem podziału majątku wspólnego – z pokrzywdzeniem małżonka i z jednoczesną korzyścią dla osoby, która samowolnie rzecz sprzedała, stanowi realizację znamion przywłaszczenia określonego w art. 284 § 1 K.k.
W przypadku rozdysponowania rzeczą ruchomą lub prawem objętym wspólnością majątkową małżeńską, bez wiedzy i zgody współmałżonka dochodzi do sytuacji, w której objęcie tego składnika podziałem majątku wspólnego będzie niemożliwe (zob. wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z 22 czerwca 2017 roku, II AKa 216/17, LEX nr 2343439).
Jeżeli zainteresował Państwa opisany wyżej temat, zapraszamy do kontaktu z Kancelarią oraz do umówienia spotkania w biurze Kancelarii w Tarnowie.
Najnowsze artykuły:
Kategorie:
- CUDZOZIEMCY
- KOMORNIK / EGZEKUCJA
- NIE TAKI SĄD STRASZNY
- TARCZA ANTYKRYZYSOWA W ZWIAZKU Z P A N D E M I Ą
- UBEZPIECZENIE MAŁŻONKA
- UBEZWŁASNOWOLNIENIE
- ZAKAZ PROWADZENIA POJAZDÓW MECHANICZNYCH
- ROZWÓD I SEPARACJA
- ODSZKODOWANIE
- UNIEWAŻNIENIE MAŁŻEŃSTWA W PRAWIE KANONICZNYM
- WYROK ZAOCZNY
- ZWIERZĘTA
- PRAWO AUTORSKIE
- PRAWO CYWILNE
- PRAWO KARNE
- PRAWO PRACY
- PRAWO RODZINNE I OPIEKUŃCZE
- PRAWO SPADKOWE