KIEDY ALIMENTY NA BYŁEGO MAŁŻONKA?

Obowiązek alimentacyjny między małżokami po rozwodzie

Radca Prawny
Magdalena Słowik
25 Wrzesień 2024

 

Mamy dwa obowiązki alimentacyjne między małżonkami:

 

– tzw. podstawowy - gdy rozwód nastąpił bez orzekania o winie, jak również, gdy rozwód orzeczono z winy obu stron,

- rozszerzony - gdy jeden z małżonków został uznany za winnego rozpadu małżeństwa.

 

 

Podstawowy obowiązek alimentacyjny

występuje, gdy w wyroku rozwodowym sąd nie orzekał o winie małżonków, a także gdy sąd orzekł, że oboje małżonkowie ponoszą winę. Przesłanką żądania alimentów jest wtedy stan niedostatku. Aby sąd zasądził alimenty na byłego męża, stan ten musi być wykazany. Brak wykazania niedostatku uniemożliwia uzyskanie alimentów na męża, niezależnie od tego jak wysokie byłyby możliwości zarobkowe i majątkowe żony.

 

Rozszerzony obowiązek alimentacyjny

występuje jedynie, gdy w wyroku rozwodowym wskazano, że jeden z małżonków jest wyłącznie winny rozkładu pożycia.  Współmałżonek nie musi znajdować się w niedostatku, aby żądać alimentów od  małżonka uznanego za winnego w rozwodzie. Wystarczające jest ustalenie, że rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej męża – małżonka niewinnego.

 

Małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia nie ma prawa żądać alimentów od małżonka niewinnego, nawet gdyby znajdował się w niedostatku.

 

Jeżeli zainteresował Państwa opisany wyżej temat, zapraszamy do kontaktu z Kancelarią oraz do umówienia spotkania w biurze Kancelarii w Tarnowie.