CZY MOŻNA UNIKNĄĆ ZAPŁATY ZACHOWKU?

CZY ISTNIEJE SPOSÓB ABY NIE PŁACIĆ ZACHOWKU?

Radca Prawny
Magdalena Słowik
30 Sierpień 2021

 

CZY ISTNIEJE SPOSÓB ABY NIE PŁACIĆ ZACHOWKU?

 

         Przepisy o zachowku zakładają, że po śmierci spadkodawcy, co najmniej część jego majątku, powinna trafiać w ręce najbliższych.

Chcąc przekazać dorobek życia tylko jednej wybranej osobie z rodziny, należy zadbać o to odpowiednio wcześniej.

Sposobem uniknięcia problemu zachowku jest zawarcie pomiędzy przyszłym spadkodawcą a przyszłym spadkobiercą umowy zrzeczenia się dziedziczenia ( jedno z dzieci –  godzi się zawczasu, że majątek rodzica zostanie przekazany drugiemu z rodzeństwa).

Należy zastanowić się także nad wyborem umowy do przeniesienia własnośi nieruchomosci na rzecz drugiej strony, w zależności od stany faktycznego sprawy, sytuacji i celom stojącym przed osobami zaangażowanymi w sprawę.

 

Zachowek może ulec znacznemu obniżeniu.

Termin przedawnienia roszczenia o zapłatę zachowku wynosi 5 lat. Jeśli zmarły nie pozostawił testamentu, termin ten liczony jest od dnia jego śmierci. W przypadku, gdy testament został sporządzony – od dnia jego ogłoszenia. Istnieją czynniki, które wpływają na przerwanie biegu terminu przedawnienia, dlatego niekiedy okres ten może ulec wydłużeniu.

 

           Jeżeli zainteresował Państwa opisany wyżej temat, zapraszamy do kontaktu z Kancelarią oraz do umówienia spotkania w biurze Kancelarii w Tarnowie lub Brzesku.