Chcę odrzucić spadek

Co jeśli nie chcemy spadku? Oświadczenie o odrzuceniu spadku. Skutki odrzucenia spadku.

Radca Prawny
Magdalena Słowik
25 Wrzesień 2024

 

              Odrzucenie spadku w praktyce



Co  jeśli nie chcemy nabyć spadku? Spadek należy odrzucić.


Oświadczenie o odrzuceniu spadku składa się przed Sądem lub notariuszem.

Przed Sądem można je złożyć ustnie lub na piśmie z podpisem notarialnie poświadczonym.

Na odrzucenie spadku spadkobierca ma 6 miesięcy od momentu kiedy dowiedział się o swoim powołaniu.

 


Kto może złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku?


Oświadczenie o odrzuceniu spadku może złożyć samodzielnie osoba posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych.
W imieniu osób nieposiadających pełnej zdolności prawnej oświadczenie składają przedstawiciele ustawowi (w  imieniu dzieci oświadczenie o odrzuceniu spadku składają rodzice po uzyskaniu zgody sądu opiekuńczego).

Można również złożyć oświadczenie przez pełnomocnika. Pełnomocnictwo musi być zawarte w formie pisemnej z podpisem urzędowo poświadczonym.

Skutki odrzucenia spadku


Złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku sprawia, że spadkobiercę traktuje się jako osobę, która nie dożyła otwarcia spadku, a co za tym idzie do dziedziczenia w następnej kolejności powołani są jego zstępni czyli dzieci.

Gdy spadek odrzucił spadkobierca testamentowi do dziedziczenia dojdą spadkobiercy ustawowi.


W przypadku odrzucenia spadku przez spadkobiercę, który nie posiada zstępnych jego udział zostanie rozdzielony pomiędzy pozostałych spadkobierców.


W przypadku odrzucenia spadku przez spadkobiercę, w jego miejsce do dziedziczenia powołani zostaną powołani inni spadkobiercy.


Nie da się odrzucić spadku na korzyść innej osoby.


Kiedy oświadczenie o odrzuceniu spadku jest nieskuteczne?


- jeśli oświadczenie o odrzuceniu spadku złożyła osoba nieposiadająca pełnej zdolności do czynności prawnych.
- jeśli odrzucenie prowadziłoby do pokrzywdzenia wierzycieli (każdy wierzyciel, którego wierzytelność istniała w chwili otwarcia spadku, może domagać się, żeby odrzucenie spadku zostało uznane za bezskuteczne w stosunku do niego w terminie  6 miesięcy od momentu powzięcia wiadomości o odrzuceniu spadku, nie później jednak niż w terminie 3 lat od odrzucenia spadku).


Niezłożenie  oświadczenia o odrzuceniu spadku w terminie.


Upływ terminu skutkuje tym, że spadkobierca nabywa spadek z dobrodziejstwem inwentarza (spadkobierca przyjmuje odpowiedzialność za zobowiązania finansowe tylko do wartości otrzymanego spadku. Nie odpowiada za długi spadkodawcy swoim majątkiem).

Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone przez jego spadkobierców (termin do złożenia tego oświadczenia nie może się skończyć wcześniej aniżeli termin do złożenia oświadczenia co do spadku po zmarłym spadkobiercy).


Uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia o odrzuceniu spadku.


Osoba składająca oświadczenie o odrzuceniu spadku może uchylić się od skutków prawnych złożonego oświadczenia jeśli wykaże, że działała pod wpływem błędu lub groźby, a także na skutek podstępu co jest badane przez Sąd.

Spadkobierca działający pod wpływem błędu lub groźby, który nie złożył w terminie żadnego oświadczenia, może się uchylić od skutków prawnych niezachowania terminu.

Uprawnienie do uchylenia się od skutków prawnych wadliwego oświadczenia o odrzuceniu spadku wygasa po upływie roku od chwili, w której spadkobierca błąd wykrył, lub od chwili kiedy ustał stan obawy.


     Masz problem ze spadkiem, nie wiesz, czy powinieneś spadek przyjąć lub odrzucić, albo jak zrobić to w imieniu innej osoby? Skontaktuj się z naszą kancelarią.