ODRZUCENIE SPADKU
Aby rodzic bądź opiekun mógł złożyć przed sądem lub przed notariuszem w imieniu małoletniego l podopiecznego lub o oświadczenie o odrzuceniu spadku, musi uzyskać zgodę sądu opiekuńczego na dokonanie takiej czynności.
Odrzucenie spadku to czynność przekraczająca zakres tzw. zwykłego zarządu majątkiem małoletniego jak i osoby ubezwłasnowolnionej. Aby rodzic bądź opiekun mógł złożyć przed sądem lub przed notariuszem w imieniu małoletniego l podopiecznego lub o oświadczenie o odrzuceniu spadku, musi uzyskać zgodę sądu opiekuńczego na dokonanie takiej czynności.
Wniosek do sądu opiekuńczego o udzielenie zgody na odrzucenie spadku należy złożyć przed upływem 6 miesięcy od dowiedzenia się o tytule powołania dziecka/podopiecznego do spadku i najlepiej uczynić to niezwłocznie, nie czekać na ostatnią chwilę. Termin do złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku przez przedstawicieli ustawowych dziecka nie może się skończyć przed prawomocnym zakończeniem postępowania o zezwolenie na złożenie oświadczenia w tym przedmiocie. Jeżeli postępowanie przed sądem opiekuńczym zakończyło się wcześniej, oświadczenie o odrzuceniu spadku przez małoletniego może być złożone w dowolnym momencie, aż do upływu terminu. Jeżeli jednak zakończyło się później, powinno być złożone niezwłocznie, a zatem z uwzględnieniem ogółu okoliczności sprawy i należytej staranności zobowiązanego (orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 12 czerwca 2019 r., sygn. akt II CSK 236/18, uchwała z dnia 22 maja 2018 r., sygn. akt III CZP 102/17).
Po uprawomocnieniu się postanowienia sądu opiekuńczego należy wystąpić do sądu opiekuńczego z wnioskiem o doręczenie odpisu postanowienia ze stwierdzeniem jego prawomocności, a następnie mając przedmiotowe postanowienie udać się do notariusza lub wystąpić do sądu w celu złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku.
Jeżeli zainteresował Państwa opisany wyżej temat, zapraszamy do kontaktu z Kancelarią oraz do umówienia spotkania w biurze Kancelarii w Tarnowie.
Najnowsze artykuły:
Kategorie:
- CUDZOZIEMCY
- KOMORNIK / EGZEKUCJA
- NIE TAKI SĄD STRASZNY
- TARCZA ANTYKRYZYSOWA W ZWIAZKU Z P A N D E M I Ą
- UBEZPIECZENIE MAŁŻONKA
- UBEZWŁASNOWOLNIENIE
- ZAKAZ PROWADZENIA POJAZDÓW MECHANICZNYCH
- ROZWÓD I SEPARACJA
- ODSZKODOWANIE
- UNIEWAŻNIENIE MAŁŻEŃSTWA W PRAWIE KANONICZNYM
- WYROK ZAOCZNY
- ZWIERZĘTA
- PRAWO AUTORSKIE
- PRAWO CYWILNE
- PRAWO KARNE
- PRAWO PRACY
- PRAWO RODZINNE I OPIEKUŃCZE
- PRAWO SPADKOWE