ALIMENTY WSTECZ CZY ROSZCZENIE REGRESOWE?
Można domagać się alimentów wstecz oraz zwrotu kosztów utrzymania dziecka - roszczenie regresowe.
alimenty wstecz
Wystąpienie z powództwem o alimenty wstecz to żądanie ich za okres przed wniesieniem pozwu. Jest to jednak możliwe gdy istnieją jeszcze niezaspokojone potrzeby dziecka lub gdy jeden z rodziców był zmuszony zaciągnąć zobowiązanie, celem zaspokojenia uzasadnionych potrzeb dziecka nie zostało ono spłacone do chwili wytoczenia powództwa (potrzeba np. opłacenia leczenia lub rehabilitacji, zapłat zaległego czynszu najmu).
Zaległych alimentów można żądać także za okres wstecz.
roszczenie regresowe
Osoba, która dostarcza drugiemu środków utrzymania lub wychowania nie będąc do tego zobowiązana albo będąc zobowiązana z tego powodu, że uzyskanie na czas świadczeń alimentacyjnych od osoby zobowiązanej w bliższej lub tej samej kolejności byłoby dla uprawnionego niemożliwe, lub połączone z nadmiernymi trudnościami, może żądać zwrotu od osoby, która powinna była te świadczenia spełnić.
Rodzice zobowiązani są do ponoszenia kosztów wychowania i utrzymania dziecka, dlatego roszczenie regresowe, przysługuje temu z rodziców, który samodzielnie utrzymywał dziecko.
Jeżeli zainteresował Państwa opisany wyżej temat, zapraszamy do kontaktu z Kancelarią oraz do umówienia spotkania w biurze Kancelarii w Tarnowie.
Najnowsze artykuły:
Kategorie:
- CUDZOZIEMCY
- KOMORNIK / EGZEKUCJA
- NIE TAKI SĄD STRASZNY
- TARCZA ANTYKRYZYSOWA W ZWIAZKU Z P A N D E M I Ą
- UBEZPIECZENIE MAŁŻONKA
- UBEZWŁASNOWOLNIENIE
- ZAKAZ PROWADZENIA POJAZDÓW MECHANICZNYCH
- ROZWÓD I SEPARACJA
- ODSZKODOWANIE
- UNIEWAŻNIENIE MAŁŻEŃSTWA W PRAWIE KANONICZNYM
- WYROK ZAOCZNY
- ZWIERZĘTA
- PRAWO AUTORSKIE
- PRAWO CYWILNE
- PRAWO KARNE
- PRAWO PRACY
- PRAWO RODZINNE I OPIEKUŃCZE
- PRAWO SPADKOWE