ODWOŁANIE OD DECYZJI ZUS

Wzór odwołania od decyzji ZUS

Radca Prawny
Magdalena Słowik
18 Październik 2021

 

 

Apelacja w sprawach ZUS

 

     Apelacja w sprawach ZUS rozpoznaje odpowiednio od wyroku sądu rejonowego sąd okręgowy, a od wyroku sądu okręgowego jako pierwszej instancji – sąd apelacyjny.

Apelację wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok, w terminie dwutygodniowym od doręczenia stronie skarżącej wyroku z uzasadnieniem. Wcześniej trzeba złożyć w sądzie, który wydał wyrok, wniosek o sporządzenie pisemnego uzasadnienia wyroku i doręczenie odpisu tego wyroku wraz z uzasadnieniem.

 

 

Apelacja powinna czynić zadość wymaganiom przewidzianym dla pisma procesowego, a ponadto zawierać:


1) oznaczenie wyroku, od którego jest wniesiona, ze wskazaniem, czy jest on zaskarżony w całości czy w części;

2) zwięzłe przedstawienie zarzutów;

3) uzasadnienie zarzutów;

4) powołanie, w razie potrzeby, nowych faktów lub dowodów;

5) wniosek o zmianę lub o uchylenie wyroku z zaznaczeniem zakresu żądanej zmiany lub uchylenia

W związku z nowelizacją przepisów Kodeksu postępowania cywilnego warto złożyć w apelacji wniosek o przeprowadzenie rozprawy.

 

Przykład apelacji w sprawach ZUS udostępnia portal Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu. O warunkach złożenia apelacji można przeczytać też na stronach internetowych ZUS.

 

           Jeżeli zainteresował Państwa opisany wyżej temat, zapraszamy do kontaktu z Kancelarią oraz do umówienia spotkania w biurze Kancelarii w Tarnowie.

Prawo wewnętrzne

Prawo konstytucyjne

Prawo cywilne reguluje relacje między podmiotami prawa w relacji poziomej, czyli żaden z podmiotów pozostających w stosunku prawnym nie jest władny narzucić swojej woli drugiej stronie (cywilnoprawna metoda regulacji).

Prawo pracy reguluje stosunki między pracodawcą a pracownikiem, a także organizacjami pracowników (związki zawodowe) metodą w zasadzie cywilnoprawną, jednak z dużym zakresem norm semiimperatywnych służących wyznaczeniu minimalnego poziomu ochrony pracownika. Zobacz też: Kodeks pracy.

Prawo karne jest zbiorem norm mających na celu eliminację zachowań aspołecznych najcięższej wagi poprzez zastosowanie sankcji kary. (karnoprawna metoda regulacji).

Prawo administracyjne reguluje relacje między podmiotami w stosunku pionowym, tj. wówczas gdy jeden z podmiotów może władczo kształtować sytuację prawną drugiego podmiotu. (administracyjnoprawna metoda regulacji).

Prawo rodzinne i opiekuńcze

Prawo finansowe

Prawo podatkowe

Prawo handlowe

Prawo międzynarodowe