ZAWIADOMIENIE O PRZESTĘPSTWIE
Jeśli padłeś ofiarą przestępstwa, na pewno chcesz zgłosić ten fakt organom ścigania.
Zawiadomienie o przestępstwie ma obowiązek przyjąć każdy funkcjonariusz Policji w każdym Komisariacie i w każdej Komendzie Policji, sporządzając w związku z tym protokół przyjęcia ustnego zawiadomienia o przestępstwie.
Sprawę będzie prowadziła ta jednostka, na terenie której popełniono przestępstwo.
Jeżeli nie jest to możliwe, lub nie wiadomo, gdzie dokładnie zaistniało przestępstwo – należy złożyć zawiadomienie w najbliższej jednostce Policji. Zawiadomienie będzie niezwłocznie przekazane jednostce odpowiedniej dla miejsca zaistnienia zdarzenia i tam będą wykonywane dalsze czynności w sprawie.
Zawiadomienie o przestępstwie można również przekazać Prokuraturze, przy czym obowiązują tu takie same reguły właściwości rzeczowej i miejscowej do prowadzenia postępowań przygotowawczych, jak w przypadku jednostek Policji.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa zawiadomienie o przestępstwie można przekazać także innym organom posiadającym uprawnienia do prowadzenia postępowania przygotowawczego zgodnie z szczególnymi kompetencjami., np:
- Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego,
- Centralnemu Biuru Antykorupcyjnemu,
- Straży Granicznej,
- Urzędowi Kontroli Skarbowej.
Istnieje wiele sposobów informowania o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa, lecz nie wszystkie formy są wiążące dla organów ścigania. Dlatego też w Polsce funkcjonuje dużo infolinii oraz organizacji ukierunkowanych na zwalczanie wielu kategorii przestępczości oraz pomoc ludziom pokrzywdzonym. (nr infolinii i organizacji – patrz zakładka: Strony / Gdzie szukać pomocy?)
Zawiadomienie o przestępstwie powinno zawierać jak najwięcej konkretnych informacji. Jeżeli osoba zawiadamiająca uważa, że nie jest w stanie sama wyczerpująco opisać, co się wydarzyło (a zdarzenie nie wymaga natychmiastowych działań organów ścigania) – może wysłać pocztą, mailem, faksem czy też przynieść osobiście napisane przez siebie zawiadomienie o przestępstwie (przykład zawiadomienia na końcu artykułu).
Jeśli złożono zawiadomienie na piśmie może zdarzyć się tak, że zawiadamiający zostanie wezwany do złożenia zeznań w charakterze świadka. Może się też zdarzyć, że w spisanym zawiadomieniu brak jest istotnych szczegółów – wtedy również zawiadamiający o przestępstwie otrzyma wezwanie.
Zawiadomienie pisemne, powinno spełnić wymogi pisma procesowego wynikające z art. 119 k.p.k. tzn., że powinno zawierać w szczególności:
- oznaczenie organu, do którego jest skierowane (oznaczenie jednostki Policji lub Prokuratury wraz z adresem),
- oznaczenie oraz adres wnoszącego pismo,
- opisanie sprawy, której dotyczy zawiadomienie (w miarę potrzeby z uzasadnieniem),
- datę i podpis składającego pismo.
Należy zadbać o potwierdzenie wysłania swojego zawiadomienia (np. listownie za zwrotnym potwierdzeniem odbioru) lub pokwitowanie, jeśli doręczono je osobiście (pracownik jednostki przyjmujący zawiadomienie złoży podpis i przystawi pieczęć wraz z datą otrzymania pisma).
Można też zgłosić się do jednostki Policji czy prokuratury osobiście i złożyć ustnie zawiadomienie o przestępstwie, wówczas od razu osoba zawiadamiająca zostanie przesłuchana w charakterze świadka i przy okazji będzie miała możliwość bezpośredniego zapytania o nurtujące ją kwestie dotyczące sprawy. Czynność ustnego zawiadomienia o przestępstwie jest wprawdzie rozmową, lecz ma formę protokolarną zgodnie z wymogami obowiązującej procedury karnej.
Spośród różnorodnych sposobów poinformowania o przestępstwie, istnieje również anonim: informacja, której autor nie jest znany i – prawdopodobnie – w takim charakterze chce pozostać. Forma złożenia anonimu też może być różna: telefoniczna informacja bez podania danych osobowych, pisemna informacja – bez podpisu, z podaniem nieprawdziwych danych personalnych lub też celowe nieczytelne podpisanie się. Taki tryb postępowania w niektórych przypadkach opóźni reakcję organów ścigania dużo czasu gdyż poświęcą na ustalenia, które można by szybko uzyskać bezpośrednio od osoby zawiadamiającej.
PRZYKŁADOWE ZAWIADOMIENIE O PRZESTĘPSTWIE
Warszawa, dnia .
..Komenda Policji
Warszawa X
Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa
Ja niżej podpisany zawiadamiam o dokonaniu na moją szkodę oszustwa przez mężczyznę podającego się za ... i wnoszę o wszczęcie oraz przeprowadzenie w tej sprawie postępowania przygotowawczego.
UZASADNIENIE
W dniu 12 lutego 2007 r. do mojej firmy przyszedł mężczyzna, który oświadczył, że nazywa się ... i jest przedstawicielem firmy .... Zaoferował mi wymianę okien w mojej firmie, po promocyjnej cenie. Mężczyzna przedstawił mi rzekomą ofertę w postaci zdjęć okien, z których dokonałem wyboru pasującego mi modelu i złożyłem ustne zamówiłem. Mężczyzna oświadczył, że obecnie jego firma ma okres promocji dla klientów i dlatego nowe okna mogę kupić za połowę ich rzeczywistej wartości, ale z uwagi na dużą liczbę chętnych, by skrócić okres oczekiwania na montaż okien – muszę uiścić zaliczkę w wysokości 400 złotych. Brak kontaktu z tą osobą.
Mając na uwadze przytoczone przeze mnie okoliczności uważam, że padłem ofiarą przestępstwa oszustwa i wnoszę o przeprowadzenie w tej sprawie postępowania przygotowawczego, celem ustalenia i ukarania sprawcy.
Jeżeli zainteresował Państwa opisany wyżej temat, zapraszamy do kontaktu z Kancelarią oraz do umówienia spotkania w biurze Kancelarii w Tarnowie.
Najnowsze artykuły:
Kategorie:
- CUDZOZIEMCY
- KOMORNIK / EGZEKUCJA
- NIE TAKI SĄD STRASZNY
- TARCZA ANTYKRYZYSOWA W ZWIAZKU Z P A N D E M I Ą
- UBEZPIECZENIE MAŁŻONKA
- UBEZWŁASNOWOLNIENIE
- ZAKAZ PROWADZENIA POJAZDÓW MECHANICZNYCH
- ROZWÓD I SEPARACJA
- ODSZKODOWANIE
- UNIEWAŻNIENIE MAŁŻEŃSTWA W PRAWIE KANONICZNYM
- WYROK ZAOCZNY
- ZWIERZĘTA
- PRAWO AUTORSKIE
- PRAWO CYWILNE
- PRAWO KARNE
- PRAWO PRACY
- PRAWO RODZINNE I OPIEKUŃCZE
- PRAWO SPADKOWE