OBOWIĄZEK DENUNCJACJI - art. 240 § 1 k.k.
Użyty w art. 240 § 1 k.k. zwrot „mając wiarygodną wiadomość” należy rozumieć jako stan wiedzy podmiotu tego czynu w chwili jego popełnienia.
1. Czy termin "niezwłocznie", użyty w art. 240 § 1 k.k., odnosi się jedynie do momentu powzięcia wiarygodnej wiadomości o czynie zabronionym, czy też może odnosić się do momentu, w którym zaktualizował się obowiązek denuncjacji?
2. Czy zwrot "mając wiarygodną wiadomość" opisuje stan wiedzy podmiotu czynu zabronionego, czy też czynność sprawczą?
Postanowienie SN z dnia 11 maja 2022 r. (sygn. akt I KZP 6/22)
Użyty w art. 240 § 1 k.k. zwrot „mając wiarygodną wiadomość” należy rozumieć jako stan wiedzy podmiotu tego czynu w chwili jego popełnienia; termin „niezwłocznie” odnosi się nie do czasu powzięcia informacji o czynie zabronionym dodanym do katalogu przestępstw wymienionych w art. 240 § 1 k.k. przez ustawę z dnia 23 marca 2017 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny, ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich oraz ustawy – Kodeks postępowania karnego (Dz. U. z 2017 r., poz. 773), ale do momentu, w którym zaktualizował się obowiązek denuncjacji, co nastąpiło w dniu 13 lipca 2017 r.; jedyną czynność sprawczą czynu zabronionego z art. 240 § 1 k.k. określa czasownik „nie zawiadamia”.
Najnowsze artykuły:
Kategorie:
- CUDZOZIEMCY
- KOMORNIK / EGZEKUCJA
- NIE TAKI SĄD STRASZNY
- TARCZA ANTYKRYZYSOWA W ZWIAZKU Z P A N D E M I Ą
- UBEZPIECZENIE MAŁŻONKA
- UBEZWŁASNOWOLNIENIE
- ZAKAZ PROWADZENIA POJAZDÓW MECHANICZNYCH
- ROZWÓD I SEPARACJA
- ODSZKODOWANIE
- UNIEWAŻNIENIE MAŁŻEŃSTWA W PRAWIE KANONICZNYM
- WYROK ZAOCZNY
- ZWIERZĘTA
- PRAWO AUTORSKIE
- PRAWO CYWILNE
- PRAWO KARNE
- PRAWO PRACY
- PRAWO RODZINNE I OPIEKUŃCZE
- PRAWO SPADKOWE