Mandat Karny

Kiedy możliwy wniosek o uchylenie mandatu karnego?

Radca Prawny
Magdalena Słowik
19 Wrzesień 2024

 

         Odwołanie od mandatu karnego nie jest możliwe jeśli mandat został przyjęty i opłacony, ponieważ w takim przypadku uznaje się, że osoba przyjmująca mandat zgadza się z nałożoną karą.

 

Istnieje jednak procedura, która może być zastosowana w niektórych sytuacjach:

  1. Odmowa przyjęcia mandatu:
    Jeśli nie zgadzasz się z mandatem, możesz odmówić jego przyjęcia na miejscu, w momencie jego wystawiania przez funkcjonariusza. W takiej sytuacji sprawa trafia do sądu, który rozstrzyga, czy mandat był zasadny. Wówczas nie ma konieczności wnoszenia opłaty, dopóki sąd nie wyda wyroku.

  2. Wniosek o uchylenie mandatu karnego:
    Jeśli mandat został już przyjęty, ale istnieją podstawy do uznania go za niesłuszny (np. popełniono błąd formalny), można złożyć wniosek o uchylenie mandatu. Taki wniosek należy złożyć do właściwego sądu rejonowego w ciągu 7 dni od przyjęcia mandatu. W piśmie należy wskazać powody, dla których uważasz, że mandat był niezasadny.

  3. Postępowanie sądowe:
    Sąd rozpatrzy wniosek o uchylenie mandatu. Uchylenie mandatu jest możliwe tylko wtedy, gdy jego nałożenie było sprzeczne z prawem, np. gdy nie było podstawy do jego wydania, doszło do błędów proceduralnych lub zostało naruszone prawo materialne.

  4. Zgromadzenie dowodów:
    Aby wzmocnić swoje stanowisko, warto zgromadzić dowody, które mogą potwierdzić niesłuszność nałożonego mandatu, np. nagrania wideo, zdjęcia, świadków lub dokumenty.

Jeśli sąd uzna, że mandat był niezasadny, uchyli go, co oznacza, że nie będzie konieczności jego opłacania, a jeśli już został zapłacony – kwota może być zwrócona.

 

Jeżeli zainteresował Państwa opisany wyżej temat, zapraszamy do kontaktu z Kancelarią oraz do umówienia spotkania w biurze Kancelarii w Tarnowie.