Zakup uszkodzonego samochodu.

Uprawnienia kupującego przy nabyciu pojazdu z wadami.

Radca Prawny
Magdalena Słowik
4 Grudzień 2024

 

Odstąpienie od umowy kupna samochodu

 

Zazwyczaj odbywa się na podstawie przepisów dotyczących rękojmi.

Kupujący może odstąpić od umowy powołując się na niezgodność pojazdu z umową.

 

Należy zaznaczyć, że nie każda wada pozwoli odstąpić od umowy kupna samochodu.

 

Zgodnie z art. 560 § 4 k.c. „kupujący nie może odstąpić od umowy, jeżeli wada jest nieistotna”.

Na stwierdzenie wady mamy dwa lata, przy czym jeśli już wadę stwierdzimy, to od momentu stwierdzenia wady mamy rok na odstąpienie od umowy.

Od powyższej reguły możliwe są wyjątki.

Oświadczenie o odstąpieniu od umowy kupna samochodu nie może być cofnięte, nie może być zamienione na oświadczenie o obniżeniu ceny.

Samochód po odstąpieniu nie powinien być sprzedawany.

Odstąpienie od umowy skutkuje tym, że przestajemy być właścicielem rzeczy, a stajemy się jej posiadaczem uprawnionym do zatrzymania pojazdu do czasu zwrotu jego ceny.

 

ROZLICZENIA MIĘDZY STRONAMI UMOWY:

W przypadku rękojmi kupujący odpowiada jedynie za zużycie pojazdu niewynikające z normalnego, zwykłego zużycia (np. kupujący miał stłuczkę i nie usunął jej następstw).

Kupujący nie musi płacić sprzedawcy wynagrodzenia za korzystanie z pojazdu, jeśli odstąpił od umowy na podstawie przepisów o rękojmi.

Co z rejestracją pojazdu?

Przerejestrowanie pojazdu przez kupującego nie stanowi żadnego problemu, ponieważ decyzja administracyjna o przerejestrowaniu pojazdu może być uchylona.

Nadto istnieje zwykła procedura rejestracyjna. Porozumienie o zwrocie pojazdu w wyniku odstąpienia jest dokumentem potwierdzającym przejście prawa własności takim samym jak faktura, czy umowa sprzedaży, dlatego wydział komunikacji może przyjąć go jako załącznik do normalnego wniosku o przerejestrowanie pojazdu.