WYSOKOŚĆ ODSZKODOWANIA Z OC
Jeżeli naprawa pojazdu przez poszkodowanego stała się niemożliwa, nie jest uzasadnione ustalenie wysokości odszkodowania z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych jako równowartości hipotetycznych kosztów naprawy
Jeżeli naprawa pojazdu przez poszkodowanego stała się niemożliwa (np. w razie zbycia lub naprawienia pojazdu), nie jest uzasadnione ustalenie wysokości odszkodowania z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych jako równowartości hipotetycznych kosztów naprawy. Tak orzekł Sąd Najwyższy w odpowiedzi na wniosek Rzecznika Finansowego - co to oznacza ?
Dotychczas orzecznictwo dopuszczało tzw. metodę kosztorysową szacowania szkody w sytuacji, gdy po stronie poszkodowanego nie istnieje roszczenie o przywrócenie do stanu poprzedniego, choćby przez naprawę lub sprzedaż pojazdu. W sytuacji, gdy poszkodowany dokonał naprawy pojazdu, wysokość szkody jest w zasadzie znana i wyraża się w kosztach, jakie poszkodowany poniósł i dodatkowo ewentualnie w utracie wartości rynkowej pojazdu po naprawie. W wypadku zaś zbycia pojazdu wyraża się w różnicy pomiędzy ceną uzyskaną za sprzedany nienaprawiony pojazd a wartością samochodu sprzed wypadku.
Zdaniem sądu wykazanie szkody w takiej sytuacji nie powinno nastręczać poszkodowanemu nadmiernych trudności, gdyż często ogranicza się po prostu do przedstawienia określonych dokumentów wskazujących na poniesione koszty lub dowodzących ceny sprzedaży". Nie ma więc wówczas potrzeby podczas ustalania tego odszkodowania opierać się na równowartości hipotetycznych kosztów naprawy.
Jeżeli zainteresował Państwa opisany wyżej temat, zapraszamy do kontaktu z Kancelarią oraz do umówienia spotkania w biurze Kancelarii w Tarnowie.
Najnowsze artykuły:
Kategorie:
- CUDZOZIEMCY
- KOMORNIK / EGZEKUCJA
- NIE TAKI SĄD STRASZNY
- TARCZA ANTYKRYZYSOWA W ZWIAZKU Z P A N D E M I Ą
- UBEZPIECZENIE MAŁŻONKA
- UBEZWŁASNOWOLNIENIE
- ZAKAZ PROWADZENIA POJAZDÓW MECHANICZNYCH
- ROZWÓD I SEPARACJA
- ODSZKODOWANIE
- UNIEWAŻNIENIE MAŁŻEŃSTWA W PRAWIE KANONICZNYM
- WYROK ZAOCZNY
- ZWIERZĘTA
- PRAWO AUTORSKIE
- PRAWO CYWILNE
- PRAWO KARNE
- PRAWO PRACY
- PRAWO RODZINNE I OPIEKUŃCZE
- PRAWO SPADKOWE