ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA SZKODY MOGĄCE POWSTAĆ W PRZYSZŁOŚCI

Jaki jest okres przedawnienia roszczeń odszkodowawczych? Zobacz, ile masz czasu na zgłoszenie szkody i czy można przerwać bieg przedawnienia.

Radca Prawny
Magdalena Słowik
3 Luty 2023

 

Przedawnienie to utrata możliwości uzyskania świadczeń odszkodowawczych.

 

Bieg przedawnienia

Zgodnie z treścią art. 120 §1 kc bieg terminu przedawnienia roszczenia majątkowego rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne.

Do przerwania lub zawieszenia biegu przedawnienia roszczeń może dojść jedynie w sytuacjach opisanych w przepisach prawnych. 

Przerwanie biegu przedawnienia

Zgodnie z treścią art. 122. KC:

§1 –Przedawnienie względem osoby, która nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych, nie może skończyć się wcześniej niż z upływem lat dwóch od ustanowienia dla niej przedstawiciela ustawowego albo od ustania przyczyny jego ustanowienia.

§2 – Jeżeli termin przedawnienia jest krótszy niż dwa lata, jego bieg liczy się od dnia ustanowienia przedstawiciela ustawowego albo od dnia, w którym ustała przyczyna jego ustanowienia.

§3 –  Przepisy powyższe stosuje się odpowiednio do biegu przedawnienia przeciwko osobie, co do której istnieje podstawa do jej całkowitego ubezwłasnowolnienia.

Przerwanie biegu przedawnienia roszczenia oznacza, że z chwilą zaistnienia jednej z okoliczności wskazanych w treści powyżej wskazanego przepisu termin przedawnienia przestaje biec , a po ustaniu takiej okoliczności przedawnienie biegnie  od nowa.

Roszczenia z tytułu czynów niedozwolonych przedawniają się po upływie 3 lat od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i osobie zobowiązanej do jej naprawienia, nie później jednak niż 10 lat od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie wyrządzające szkodę. 

Jeżeli szkoda wynikła ze zbrodni lub występku, termin przedawnienia wynosi lat 20 od dnia popełnienia przestępstwa bez względu na to, kiedy poszkodowany dowiedział się o szkodzie   i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. 

Bieg przedawnienia przerywa się także przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia, jak również przez uznanie roszczenia przez osobę, przeciwko której roszczenie przysługuje, oraz przez wszczęcie mediacji.

 

Należy jednak pamiętać, że przesądzenie w sentencji wyroku o odpowiedzialności pozwanego za szkody mogące powstać w przyszłości zwalnia natomiast poszkodowanego z obowiązku udowodnienia istnienia wszystkich przesłanek odpowiedzialności podmiotu, na którym odpowiedzialność taka już ciąży!!!

 

Jeżeli zainteresował Państwa opisany wyżej temat, zapraszamy do kontaktu z Kancelarią oraz do umówienia spotkania w biurze Kancelarii w Tarnowie.