ODSZKODOWANIE ZA ZDERZENIE Z DZIKIM ZWIERZĘCIEM
Jak dochodzić odszkodowania za wypadek z dzikim zwierzęciem?
Jak dochodzić odszkodowania za wypadek z dzikim zwierzęciem ?
W przypadku kolizji z dzikim zwierzęciem zobowiązani jesteśmy wezwać na miejsce wypadku Policję celem sporządzenia notatki z miejsca zdarzenia.
Następnie w zależności od okoliczności zdarzenia:
Wypadek z dzikim zwierzęciem gdy mamy ubezpieczenie AC
Posiadając notatkę policyjną, należy jak najszybciej poinformować ubezpieczyciela i umożliwić mu dokonanie oględzin pojazdu. Rolą ubezpieczyciela jest następie dokonanie kosztorysu, w którym określi on czy szkoda jest szkodą całkowitą czy częściową. Zazwyczaj ze szkodą całkowitą mamy do czynienia, jeżeli wartość naprawy przekracza 70% wartości pojazdu. Jeżeli kalkulacja, którą otrzymamy od ubezpieczyciela jest naszym zdaniem zawyżona lub zaniżona to możemy skorzystać ze prawa dochodzenia swoich roszczeń przed Sądem, w terminie 3 lat od zdarzenia.
Warunkiem wypłaty odszkodowania z tytułu auto casco jest m.in. : trzeźwość czy zachowanie odpowiedniej prędkości na drodze.
Wypadek z dzikim zwierzęciem – brak ubezpieczenia AC – brak znaku przy drodze
Podstawowym krokiem jest poinformowanie policji zaraz po zdarzeniu (ominięcie tego kroku uniemożliwia wszelkie dalsze dochodzenie roszczeń za szkody majątkowe oraz te niemajątkowe).
Następnie należy ustalić czy na trasie na której zdarzył się wypadek z dzikim zwierzęciem ustawiono znak ostrzegawczy.
- jeżeli znak został umiejscowiony, lecz jego widoczność była znacznie ograniczona to mamy bez wątpienia do czynienia z winą Zarządcy drogi,
- jeżeli znak nie został ustawiony i okaże się, iż Gmina nie dysponowała informacjami od lokalnych kół leśnych lub łowieckich o konieczności ustawienia znaku, to Gmina w tym przypadku nie może odpowiadać na zasadach winy. W takiej sytuacji dochodzenie roszczeń możliwe jest jedynie w ramach drogi sądowej.
Wypadek z dzikim zwierzęciem – brak ubezpieczenia AC – znak ustawiony przy drodze
Niestety w takim przypadku nie przysługuje nam ani odszkodowanie za zniszczenie pojazdu od „naszego ubezpieczyciela” ani nie da się przypisać odpowiedzialności na bazie winy administratora drogi, gdyż ten obowiązek swój wypełnił. Najlepszym działaniem jest próba uzyskania informacji o przeprowadzanych polowaniach w okolicy, które mogły spłoszyć zwierzynę. W takiej sytuacji dochodzić roszczeń należy od odpowiedzialnego za polowanie koła łowieckiego.
Jeżeli zainteresował Państwa opisany wyżej temat, zapraszamy do kontaktu z Kancelarią oraz do umówienia spotkania w biurze Kancelarii w Tarnowie.
Najnowsze artykuły:
Kategorie:
- CUDZOZIEMCY
- KOMORNIK / EGZEKUCJA
- NIE TAKI SĄD STRASZNY
- TARCZA ANTYKRYZYSOWA W ZWIAZKU Z P A N D E M I Ą
- UBEZPIECZENIE MAŁŻONKA
- UBEZWŁASNOWOLNIENIE
- ZAKAZ PROWADZENIA POJAZDÓW MECHANICZNYCH
- ROZWÓD I SEPARACJA
- ODSZKODOWANIE
- UNIEWAŻNIENIE MAŁŻEŃSTWA W PRAWIE KANONICZNYM
- WYROK ZAOCZNY
- ZWIERZĘTA
- PRAWO AUTORSKIE
- PRAWO CYWILNE
- PRAWO KARNE
- PRAWO PRACY
- PRAWO RODZINNE I OPIEKUŃCZE
- PRAWO SPADKOWE