UBEZWŁASNOWOLNIENIE CZĘŚCIOWE

Osoba pełnoletnia może być ubezwłasnowolniona częściowo: z powodu choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego rodzaju zaburzeń psychicznyc

Radca Prawny
Magdalena Słowik
15 Listopad 2019

 

Ograniczenie zdolności do czynności prawnych następuje przez ubezwłasnowolnienie częściowe.

 

   Osoba pełnoletnia może być ubezwłasnowolniona częściowo: z powodu choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego rodzaju zaburzeń psychicznych , w szczególności pijaństwa lub narkomanii, wskutek tej choroby potrzebna jest jej pomoc do prowadzenia swych spraw.

 

  

Przyczyny z powodu których może dojść do ubezwłasnowolnienia częściowego i całkowitego są takie same.

I w jednym i w drugim wypadku orzeczenie ubezwłasnowolnienia może nastąpić tylko z powodu choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego rodzaju zaburzeń psychicznych, w szczególności pijaństwa i narkomanii.

W obu tych przypadkach pijaństwo i narkomania wymienione zostały przykładowo, jako przyczyny mogące uzasadniać ubezwłasnowolnienie.

Ubezwłasnowolnienie więc może wchodzić w grę także w wypadku, gdy do zaburzeń psychicznych dojdzie z innych przyczyn.

   Stan psychiczny osoby mającej zostać ubezwłasnowolnioną częściowo jest z reguły lepszy dlatego jest jej potrzebna jedynie pomoc do prowadzenia jej spraw.

   Dla osoby takiej opiekuńczy sąd rejonowy po przesłaniu postanowienia o ubezwłasnowolnieniu częściowym ustanawia przedstawiciela ustawowego - kuratora.

   Zgoda kuratora jest potrzebna do ważności czynnościprawnych dokonanych przez osobę ubezwłasnowolnioną.

Ważność zaś umowy, która została zawarta przez osobę ubezwłasnowolnioną częściowo bez wymaganej zgody przedstawiciela ustawowego zależy od potwierdzenia umowy przez tego przedstawiciela. Osoba taka może bez zgody przedstawiciela ustawowego zawierać umowy należące do umów powszechnie zawieranych w drobnych, bieżących sprawach życia codziennego.

Ponadto bez zgody przedstawiciela może rozporządzać swoim zarobkiem, chyba że sąd opiekuńczy z ważnych powodów postanowi inaczej.

Także bez zgody może nawiązać stosunek pracy oraz dokonywać czynności prawnych, które dotyczą tego stosunku. Jednakże, gdy stosunek pracy sprzeciwia się dobru tej osoby, przedstawiciel ustawowy ze zezwoleniem sądu opiekuńczego może stosunek pracy rozwiązać.

   Osoba mająca ograniczoną zdolność do czynności prawnych nie może podejmować niektórych czynności np. nie może sporządzić i odwołać testamentu.

   Orzeczenie ubezwłasnowolnienia nie może nastąpić na czas określony.

   Obowiązuje ono aż do jegouchylenia (bądź też zmiany).

   Sąd może w razie poprawy stanu psychicznego zmienić ubezwłasnowolnienie całkowite na częściowe, a w razie pogorszenia się tego stanu - zmienić ubezwłasnowolnienie częściowe na całkowite.

 

Jeżeli zainteresował Państwa opisany wyżej temat, zapraszamy do kontaktu z Kancelarią oraz do umówienia spotkania w biurze Kancelarii w Tarnowie.